Minden, amit tudni érdemes

Energetikai tanúsítvány

Mi az energetikai tanúsítvány?

Az energiatanúsítvány, más néven zöldkártya, vagy e-zöld kártya, olyan hivatalos dokumentum, amely az épület energiahatékonyságáról nyújt tájékoztatást, és javaslatokat ad a referenciaskála segítségével az épület energiahatékonyságának javítására. A tanúsítvány tartalmazza az épület energetikai tulajdonságait, így például az energiafogyasztás mértékét, az épület rétegrendjeit, valamint a fűtés és melegvíz rendszer leírását is.

Meddig érvényes az energetikai tanúsítvány?

Az energetikai tanúsítvány érvényességi ideje 2023. november 1-től 10 évről 5 évre csökkent. Ez azt jelenti, hogy az újonnan kiállított tanúsítványok már csak 5 évig lesznek érvényesek. A régi rendszerben kiállított energetikai tanúsítványok 2023. december végéig használhatók fel, azután újat kell készíteni. Az új szabályozásról bővebben itt olvashat.

Mennyibe kerül az energetikai tanúsítvány?

Az energetikai tanúsítvány ára olyan tényezőktől függ, mint az ingatlan jellege, mérete vagy elhelyezkedése. Pontos árat csak az ingatlan jellemzőinek felmérése után lehet meghatározni. Az energetikai tanúsítvány ára Budapesten átlagban 15.000 Ft – 30.000 Ft között mozog.

Ki készíthet energiatanúsítványt?​

Az energetikai tanúsítványt csak olyan TÉ jelű jogosultsággal rendelkező mérnök készíthet, akinek kamarai száma szerepel a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara által vezetett névjegyzékben. A szakembernek rendelkeznie kell az alábbiakkal:

  • megfelelő végzettség
  • legalább egy év szakmai tapasztalat
  • eredményes jogosultsági vizsga
  • szerepel a kamarai névjegyzékben
  • büntetlen előélet
  • bejelentett szándék a tanúsítói tevékenységre vonatkozóan.

A Hiteles Energetikai Tanúsítvány száma (HET szám) garantálja, hogy a tanúsítványt jogosult személy állította ki.

Mennyi idő alatt készül el?

Az elkészítés várható ideje függ az ingatlan sajátosságaitól és kapacitástól. Általában 24 órán belül elkészítjük a tanúsítványt, azonban sürgős igények esetén egyeztetés alapján 1-4 órán belül is kézhez veheti tanúsítványát.

Mi a tanúsítvány elkészítésének menete?

Az energetikai tanúsítás készítés menete a következő: megrendelését telefonon vagy emailben is leadhatja akár hétvégén is. Az energetikai tanúsítvány általában 1 nap alatt elkészül, de sürgős esetben akár 1 óra alatt elkészíthető a tanúsítvány. A fizetés készpénzzel vagy átutalással is lehetséges, majd ezután a hiteles tanúsítást személyesen átveheti Budapesten, vagy e-mailen is el tudjuk küldeni Önnek.

 

Energetikai tanúsítvány: kinek kell fizetni?

Az energetikai tanúsítvány költségét mindig azon félnek kell fizetnie, akinek a feladata a tanúsítvány elkészíttetése. Az adásvétel, bérbeadás, energetikai pályázat és új épület építtetése mind olyan esetek, amikor az energetikai tanúsítvány költségét különböző felek fizetik. Az alapelv azonban az, hogy az ingatlan tulajdonosának, vagyis az eladónak, a bérbeadónak, az építtetőnek vagy a tulajdonosnak kell fizetnie érte. Természetesen a felek közös megegyezéssel dönthetnek másképp is.

ELADÁS

Ingatlan eladásakor az ingatlan tulajdonosa készítteti el az energetikai tanúsítványt, így a költségek is az eladót terhelik. A 176/2008. (VI. 30.) Kormányrendelet világosan megfogalmazza, hogy ingatlan eladáskor az eladó köteles átadni a vevőnek a tanúsítványt. Amennyiben a tulajdonos nem rendelkezik energetikai tanúsítvánnyal, úgy az ő feladata elkészíttetni azt.

BÉRBEADÁS

Bérbeadás esetén az energetikai tanúsítás költségei a bérbeadót terhelik. A vonatkozó rendelet előírja, hogy a bérlőnek át kell venni a tanúsítványt a bérbeadótól legkésőbb a bérleti szerződés aláírásakor.

ÚJ ÉPÜLET ÉPÍTÉSE

Az energetikai tanúsítványt a jogszabály szerint a használatbavételi engedély igénylésekor mellékelni kell. Ez esetben az építtető feladata elkészíttetni a tanúsítványt.

ENERGETIKAI PÁLYÁZAT

Az energetikai korszerűsítési támogatásra pályázó tulajdonosnak gondoskodnia kell a szükséges tanúsítványok elkészíttetéséről. A pályázatokhoz kötelezően csatolni kell két darab energetikai szakvéleményt és egy mérnöki nyilatkozatot is.

Milyen egyéb költségek merülnek fel az energetikai tanúsítvány készítése során?

Az árak tartalmazzák az összes költséget, mely az energetikai tanúsítvány elkészítéséhez szükséges. Előfordulhatnak olyan esetek, amikor ügyfelünknek extra sürgősen, még aznap szüksége van a tanúsítványra, ilyenkor 5000 Ft + Áfa sürgősségi felárat számítunk fel. Amennyiben nem csak elektronikusan szeretné megkapni, de személyesen nem tudja átvenni az elkészült energetikai tanúsítványt, lehetőség van postai kiküldést igényelni, amely esetén a postázási költség 1500 Ft.

Mit tartalmaz az energiatanúsítás?​

  1. Összesítő lap: Ez az oldal tartalmazza az ingatlan energetikai besorolását, valamint az ingatlan és a megrendelő adatait. Az oldalon megtalálható továbbá a HET szám, amely leellenőrizhető az építésügyi nyilvántartásból (OÉNY).

2. Számítás: Ez a rész tartalmazza a minősítést alátámasztó számításokat és az összes műszaki információt (rétegrendek, fűtési és használati melegvíz-termelő rendszer, stb.).

3. Korszerűsítési javaslatok: Ez a rész a javaslatokat tartalmazza az energiahatékonyság fejlesztésére irányuló korszerűsítési lehetőségekről. Itt részletezve találhatók az építészeti és gépészeti szerkezeteken opcionálisan végrehajtható fejlesztések, amelyek javíthatják az energiahatékonyságot.

4. Fotódokumentáció, mellékletek: a csatolt mellékletek és a helyszínen készült fotók találhatók ebben a részben.

Mitől lesz hiteles egy energetikai tanúsítvány? Mi az a HET szám?

A HET a Hiteles Energetikai Tanúsítvány rövidítése. Az energetikai tanúsítványok hitelességét a HET szám biztosítja, ami tulajdonképpen egy egyedi sorszám. Minden tanúsítvány más és más sorszámot kap, amely az Országos Építésügyi Nyilvántartásban megtalálható és könnyen ellenőrizhető. A HET szám minden tanúsítvány jobb felső sarkában található.

Energetikai tanúsítvány HET szám

Milyen energetikai besorolások léteznek?

Az ingatlanok minősítésére jelenleg 12-féle energetikai besorolást használnak. Az energetikai besorolási osztályok „A+++”-tól „I”-ig terjednek, ahol az A+++ a leghatékonyabb, míg és a I a legkevésbé energiahatékony minősítést jelöli. Minél jobb energetikai besorolással rendelkezik egy ingatlan, annál kevesebb energia szükséges a ház fenntartásához.

A BB és afeletti energiaosztály esetében például a fogyasztás egy részének már megújuló energiaforrásoknak kell fedeznie.

Az energetikai besorolásokról bővebben itt olvashat!

Energetikai besorolás 2024

Hol lehet lekérdezni az energiatanúsítvány adatait?

Az energetikai tanúsítvány lekérdezése online megtehető az Országos Építésügyi Nyilvántartásból (OÉNY). Ez az adatbázis a 2013 óta Magyarországon készült tanúsítványokat tartalmazza.

Mikor kell energetikai tanúsítvány?

Az alábbi esetekben kötelező az energetikai tanúsítványt elkészíttetni:

  • új épület építésekor
  • meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység ellenérték fejében történő tulajdon átruházása vagy bérbeadása esetén
  • 250 m2, vagy ennél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén

Mikor nem kell energetikai tanúsítvány?

Az alábbi esetekben nem szükséges energetikai tanúsítványt készíttetni:

  • 50 nm-nél kisebb hasznos alapterületű épületre
  • nyaraló, üdülő (évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épület)
  • a legfeljebb 2 évi használatra tervezett épület
  • hitéleti célra használt épületre
  • fűtetlen mezőgazdasági rendeltetésű épületre
  • adott esetben műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre

Hogyan néz ki az energetikai tanúsítvány?

Az energetikai tanúsítás célja, hogy megállapítsuk az épület energiafelhasználását. Az energetikai tanúsítvány formai és tartalmi követelményeit a vonatkozó kormányrendelet határozza meg, az összes olda egységes formátumú, amelyet az Országos Építésügyi Nyilvántartás generál. 

Az tanúsítvány első oldalán a következő főbb információk találhatók: HET szám, energetikai besorolás, az ingatlan fényképe, megrendelő adatai, ingatlan adatai, tanúsító szakember adatai, hitelesítés dátuma. 

 

A tanúsítvány további oldalai pedig az alábbiakat tartalmazza: 

  1. Osztályzás: Ez a rész tartalmazza a határoló és nyílászáró szerkezetek, valamint az épülettechnikai rendszerek osztályzását.
  2. Jelenlegi energiafelhasználás: A táblázatok az épület energiahordozónkénti energiafogyasztását, és az épület energiahordozónkénti és felhasználási célonkénti energiafogyasztását tartalmazza.
  3. Korszerűsítési javaslatok: Ez a rész javaslatokat tartalmaz az energiahatékonyság fejlesztésére irányuló korszerűsítési lehetőségekről. A korszerűsítési javaslatok sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak az új energetikai tanúsítványban. Minden szerkezetre külön-külön hőszigetelés vastagság javaslatot kell tenni, hogy az elérje a „jó” vagy a „kiváló” minősítést. Valamint egy példa épületen minden szerkezet külön-külön be van jelölve hogy hol található az ingatlanon belül.
  4. Fotódokumentáció, nyilatkozatok: a csatolt mellékletek és a helyszínen készült fotók, valamint a nyilatkozatok találhatók ebben a részben.
Energetikai tanúsítvány első oldal

Vegye kezébe energetikai tanúsítványát még ma!