REPowerEU – Új lakossági épületenergetikai pályázat jön

Új lakossági energetikai pályázat várható a REPowerEU programban

A kormány által tervezett új energiahatékonysági támogatási program keretében mintegy 20 000 magyarországi ingatlan energetikai felújítása valósulhat meg a következő években. A REPowerEU program keretében vissza nem térítendő és kedvezményes hitellel támogatott lakossági energetikai felújítási program várható 224 milliárd forintos keretösszeggel. Az új lakásfelújítási támogatás keretében akár 10 millió forint vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel is igényelhető a rezsiköltségek csökkentésére ingatlanonként. A program részleteiről bővebben ebben a blog bejegyzésben olvashat. részletesen is beszámolunk a támogatásról.

Mi is az a REPowerEU terv?

Válaszképpen a nehézségekre és az energia világpiacán kialakult zavarokra, amelyeket az orosz-ukrán háború váltott ki, az Európai Bizottság kidolgozta a REPowerEU tervet, amelynek célja az energiatakarékosság növelése, a tiszta energiára való átállás felgyorsítása és az EU energiaellátásának diverzifikálása. 

A REPowerEU terv segítségével az Európai Bizottság arra törekszik, hogy Európa már jóval 2030 előtt függetlenné váljon az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.

A REPowerEU terv egy sor olyan intézkedést vázol fel, amelyek az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függés gyors csökkentésére és a zöld átállás mielőbbi megvalósítására irányulnak, egyúttal pedig javítják az uniós energiarendszer ellenálló képességét.

Mit lehet tudni a REPowerEU programban kiírt támogatásról?

A támogatás a lakóépületek teljes termikus burkának kiépítésével tenné lehetővé az épületek fűtési és hűtési költségeinek csökkentését. A termikus burok kiépítése összesen nagyjából 11 millió Forint költséget igényel, ami a következőképp épül fel az ÉVOSZ számításai szerint: a homlokzati hőszigetelés 5 millió forintot, a homlokzati nyílászárók cseréje 4 millió forintot, a födém hőszigetelése pedig 2 millió forintot igényelne. 

Mire lehet igényelni a támogatási összeget?

A támogatható tevékenységekről még pontosabb részleteket is meg fognak jeleníteni, de energiahatékonyságot szolgáló és a megújuló energiafelhasználását növelő tevékenységekre fordítható az elnyert összeg, például:

  • az épületek hőtechnikai adottságainak javítása;
  • az épületekhez köthető villamostechnikai eszközök fogyasztásának csökkentése;
  • fűtési, hűtési, szellőztetési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése;
  • megújuló energia alapú hőtermelő rendszerek beépítése.

Fosszilis energiahordozót felhasználó berendezés nem támogatható. A felújítások garantáltan hatékonyak lesznek, ugyanis a támogatás részeként szakemberek készítenek egy induló energetikai auditot, majd a fejlesztések megvalósítása után egy záró auditot. A cél az, hogy a kettő között legalább 30%-os hitelesen alátámasztható energiahatékonyság javulás következzen be.

A fentiek megvalósítására a költségek 50%-áig, de legfeljebb 3 millió forintig igényelhető vissza nem térítendő támogatás, amennyiben a pályázó gépészeti beruházás megvalósítását is tervezi, akkor 4 millió Ft vissza nem térítendő támogatást igényelhet. A pályázatban vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel formájában kerül támogatásra a pályázó. A kedvezményes kamattámogatott hitel keretében a pályázók évi 5%-os kamatlábú hitelt igényelhetnek legfeljebb 5 millió forintig. A megvalósításkor a támogatás összegének 40%-át a felhasznált építési termékekre, 60%-át pedig a munkadíjra szükséges fordítani.

Mi a menetrend?

Amennyiben ingatlana még nem részesült felújítási támogatásban, akkor mindenképp érdemes lesz figyelemmel kísérni a pályázat megjelenését.

Comments are closed.